Egyperces Történelem

Egyperces Történelem

Amikor a világ irigyelte a magyar rendőröket az eleganciájuk miatt

2025. május 28. - Névtelen Minorita

1909-ben a magyar rendőrség olyan egyenruhát vezetett be, amely nemcsak hazai, de nemzetközi elismerést is kivívott magának. Mi tette ezt az öltözetet a világ egyik legszebb és legelegánsabb szolgálati egyenruhájává a Boldog Békeidőkben?

rendoregyenruha.PNG

Új egyenruha készül

A nagy múltra visszatekintő Magyar Rendőrség a XX. század elején új egyenruhát vezetett be, amellyel bekerültek a világsajtóba is. Az akkori főkapitány dr. Boda Dezső már 1906-ban gróf Andrássy Gyula belügyminiszternél kérvényezte egy új egyenruha bevezetését. Boda egy nagyon „magyaros” elegáns egyenruhát képzelt el. Az egyenruha megtervezését Nemes Mihály festőre bízták, aki örömmel teljesítette a főkapitány minden kérését. Az egyenruha egyik legimpozánsabb része a sisak lett, amelyet Nemes és Boda az akkoriban Bécsben őrzött Zrínyi-sisakról mintáztak. A sisakot azonban túldíszítették és megnyújtották, ugyanis szerintük a fejfedőnek a rendőrt magasabbá, daliásabbá kell változtatni az emberek szemében. (A sisak még mindig a budapesti rendőrség egyik szimbóluma)

rendoregyenruha_5.PNG

Rendőrök az új egyenruhában (Rendőrellenőr, lovasrendőr, gyalogrendőr)

Hogy nézett ki az új egyenruha?

A pénzügyminisztériumban azonban érthető okokból nem örültek az új „fejlesztésnek” és gróf Andrássy belügyminiszternek három teljes évébe tellett, míg ki tudta eszközölni az egyenruhára szánt pénzösszeget. Az új egyenruha sötétkék posztóból készült, zsinóros atillával szolgálatban posztózubbonyból állt. A gyalogos rendőrök egyenruháját három részre osztva kilencsoros, a lovasokét hatsoros tulipán alakzatú vitézkötéses zsinórokkal díszítették, a zsinór a legénységnél fekete, az altiszteknél ezüst, a tiszteknél pedig arany színű volt. A rendőrök kaptak egy lakk övet is, melyen az azonosítási számuk kapott helyet. Ezt a számot eddig a nyakukban hordták egy fémtáblán.

rendoregyenruha_3.PNG

Lovasrendőrök az új egyenruha bemutatóján

 

rendoregyenruha_4.PNG

Boda Dezső főkapitány megszemléli az új egyenruhát

Az új egyenruha hatásai

Az egyenruhától nem titkoltan azt várták, hogy majd nagyobb tekintélyt sugároz és többen is félni fogják a rendőröket. A bűnözés az egyenruha hatására azonban nem esett vissza, de a budapesti rendőrök a korban az egyik legjobb bűnüldözési mutatókkal rendelkeztek, ugyanis a bűnelkövetők több mint 70%-át elfogták és a lopott pénz több mint 60%-át visszaszerezték. Összehasonlításképpen ezek a mutatók a kor egyik nagyvárosában sem mentek 55% fölé. Berlinben 50%, míg Londonban 53% volt a bűnesetek sikeres lezárásának az aránya. Az 1908-ban Budapestre látogató hamburgi főkapitány dicsérő szavakkal illette a budapesti kollégáit a bűnelkövetők sikeres felkutatásának magas arányai miatt.

rendoregyenruha_6.PNG

Egy kőszegi rendőr az új egyenruhában

rendoregyenruha_7.PNG

Rendőr közlegény az új egyenruhában

 Ha tetszett a cikk, kedveld Facebook oldalunkat és oszd meg másokkal is, valamint tekintsd meg az alábbi hasonló írásainkat is:

Poltergeist az irodában - A rosenheimi szellemjárás igaz története

Bihari Betyárok: a Sárrét réme

Grenztruppen, a kelet-német határőrség története

John Dillinger, hírhedt amerikai gengszter halála 

Walter Rathenau, német külügyminiszter elleni merénylet

A bejegyzés trackback címe:

https://egypercestortenelem.blog.hu/api/trackback/id/tr1718865224

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

gigabursch 2025.05.28. 22:12:44

Esetleg utólag színezett fotók nincsenek róluk?

Fredddy2 2025.05.28. 22:12:45

A húszas években a honvédségnél is bevezettek ilyen sisakot a tiszti díszegyenruhához, de mindenki utálta, Lohengrin-sisaknak csúfolták, mert az embereknek az operák jelmezei jutottak róla eszébe, nem a harcolás.

A Monarchia idején egyébként nem volt ,,magyar" rendőrség, csak a budapesti rendőrséget hívták így. A nagyobb vidéki városoknak saját rendőrsége volt (mint Amerikában), a vidéki Magyarország: tanyák, falvak, kisvárosok (ideértve a csak majd Rákosi által Budapesthez csatolt településeket) pedig a Csendőrséghez tartoztak. Utóbbiak egyébként 80% körüli felderítési rátával dolgoztak.
süti beállítások módosítása