Amikor a 70-es évek new york-i metrójában este valaki meglátta a piros barettsapkát és fehér pólót az alábbi felirattal: Guardian Angels, már tudta, hogy ő egy ún. Őrangyal. De mégis kik voltak és miért éjszaka lehetett velük találkozni a metróállomásokon és a metrókocsikban?
New York, 1970-es évek. A bűnözés a metrókban a tetőfokára hágott, ugyanis a new york-i rendőrségnek nem volt képessége ellenőrizni a metróállomásokat. A lakosság a sok rablás és gyilkosság miatt fokozatosan elfordult a metró használatától. Ezen dühös lakosok közé tartozott egy fiatalember, bizonyos Curtis Sliwa, aki a többi tenni akarásra vágyó lakossal együtt megalapított egy szervezetet, melynek a Guardian Angels nevet adták.
Curtis Sliwa
Sliwa és társai minden etnikumból és korosztályból szerették volna ha csatlakoznak hozzájuk, ami idővel sikerült is nekik, ugyanis néhány hét múlva már több mint 500 tagja volt a csapatnak. A fekete fiataloktól kezdve a latinokon át egészen a fehér amerikaiakig terjedt a csapat összetétele. Olyan sokan csatlakoztak hozzájuk, hogy minden egyes metrókocsiba tudtak egy-egy tagot állítani, így szinte mindenki biztonságban érezhette magát. Azt, hogy a metrókocsikban minden rendben van-e, elég érdekes módon ellenőrizték.
Amikor a metrókocsik megálltak, minden egyes őrangyal kinézett az ajtón, ha egy tagot nem láttak a többiek, az azt jelentette, hogy ott baj van ezért azonnal a segítségére siettek.
Az Őrangyaloknak hamar híre ment az alvilágban is, így egyre jobban visszaszorultak a rablások és gyilkosságok. Sliwa és társai a 80-as években már nem csak a metrókban, hanem a föld felett is járőröztek, leginkább Bronx és Brooklyn területein. A lakosok számára néhány őrangyal jelenléte kirívó volt, ugyanis némelyikük elég extravagánsan öltözött fel, de az emberek mindig megnyugodtak, mert tudták, hogy van, aki megvédi őket.
Extravagáns külsejű Őrangyalok
Sliwa maga is részt vett az éjszakai őrjáratokban és védelemben. A helyi maffiavezér fiát, John Gotti Jr.-t nem hagyta nyugodni az Őrangyalok tevékenysége ezért felbérelt egy bandát, hogy öljék meg annak vezetőjét. 1992-ben Sliwa a lakása előtt egy taxiba ült, hogy az éjszakai őrjáratának színhelyére menjen, azonban a taxit a felbérelt bandatagok vezették. Sliwa-t többször hasba lőtték, majd egy kihalt utcán a járdára dobták és otthagyták. Csodával határos módon túlélte az esetet, azonban még 2018-ban is több műtétet kellett végrehajtani rajta a sebesülései miatt. Érdekesség, hogy Gotti Jr. és Sliwa 2019-ben egy közös barátjuk esküvőjén találkoztak, ahol egyikük sem üdvözölte a másikat. Gotti Jr.-t többször bíróság elé állították, de soha nem ítélték el.
New York egyik metrókocsija, 1980-as évek
Az Őrangyalok tevékenysége 1994-ben ért véget amikor az új főpolgármester, Rudy Guiliani erőszakosabban fellépett a bűnözés ellen és 80%-al szorította vissza a new york-i bűnözést. Ekkor már a NYPD (New York Police Department) vette át az Őrangyaloktól a városi metró védelmét. Sliwa és társai „nyugdíjba” vonultak, egészen 2006-ig. Ekkor ugyanis újból növekedésnek indult a bűnözés, így az Őrangyalok elővették a vörös barettsapkájukat és fehér pólójukat. Ekkorra már mintegy 5000 tagja volt a csoportnak, így már több helyszínre is tudták küldeni az embereket. Új helyszín volt a Central Park, ugyanis itt szinte egyáltalán nem volt rendőri jelenlét.
Őrangyal egy idős nőt hallgat
Sliwa megtudta, hogy a Central Park, Rambles nevű területe homoszexuális emberek találkozóhelyévé vált és ott történtek meg a „légyottok” is. Ezért úgy döntött, hogy kérvényezi a terület jobb kivilágítását és rendőri erőket kért a környék felügyeletére. A főpolgármester azonban nem látta indokoltnak a rendőri jelenlétet, ezért Sliwa és csapata vette nyakába a járőrözést. A csoport visszatérését szinte minden new york-i állampolgár pozitívan fogadta, ugyanis véleményük szerint egy Őrangyal sokkal jobban tud kezelni bizonyos konfliktusokat mint a rendőrség. Kiemelték például, hogy a csoporton belül nagyon sok fekete és latino személy van, akik a new york-i alvilágban nőttek fel, többeknek jó kapcsolatai vannak még most is az alvilággal, így a bűnözők kevésbé mernek ujjat húzni velük.
Őrangyal egy metrókocsiban
Sliwa és az Őrangyalok napjainkban is járőröznek New York utcáin és metróállomásain, a csoport működését egyre több politikus és városvezető gondolja indokoltnak, ezért többen is támogatják a csoport fennmaradását. Sliwa legutóbb 200.000 dolláros támogatást kapott az Őrangyalok továbbképzésére.
Sliwa és társai napjainkban egy new york-i metróállomáson
Amennyiben érdekesnek találtad a cikket, olvasd el ezeket is:
Fallout Shelter, avagy nukleáris óvóhely építés a hidegháborúban