A trianoni békeszerződés 100. évfordulója alkalmából rendhagyó módon összegyűjtöttünk korabeli újságcikkeket és fényképeket, amelyek tudósítanak a békeszerződés aláírásáról. A békeszerződésben foglaltakról és az aláírás menetéről nem lesz szó a cikkben, csupán egy eddig szinte egyáltalán nem ismert képösszeállítást szeretnénk közölni az aznap történt eseményekről, kiegészítve néhány korabeli újságcikkel.
Mint azt mindenki tudja 1920. június 4-én, pénteken délután fél ötkor aláírták a történelmi Magyarországot darabjaira szaggató békeszerződést. A békeszerződés aláírói dr. Benárd Ágost népjóléti és munkaügyi miniszter és Drasche-Lázár Alfréd megbízott követ voltak. Az akkori miniszterelnök Simonyi-Semadam Sándor kijelentette, hogy a békeszerződés aláírót semmilyen egyéni felelősség nem terheli, rajtuk később nem kérhetik számon a béke aláírását.
Mivel most úgyis milliószám fog megjelenni írás a békeszerződés pontos menetéről és következményeiről, így mi azzal most nem foglalkoznánk.
Beszéljenek inkább szavak helyett a ritka képek.
A békeszerződés aláírói:
Drasche-Lázár Alfréd
Drasche-Lázár Alfréd
dr. Benárd Ágost a béke aláírásának idején
dr. Benárd Ágost
Az ország szinte minden pontján tüntetéseket szerveztek a béke aláírásának napjára (a tüntetések egybeestek az akkori úrnapi körmenettel):
A békeszerződés helyszíne és aláírása:
Egy korabeli vers:
A Borsszem Jankó című korabeli vicclap néhány cikke:
Revíziós hirdetés:
Amennyiben tetszett az összeállítás olvasd el a többi korabeli cikkünket is:
Rémhírterjesztés a Tanácsköztársaság idején
Hogyan rohanta le Erdélyt Románia 1918-ban?
Milyen hátborzongató legendája van a magyar katonák által védett Prezmysl-erődnek?