Péntek 13. a történelem során több szerencsétlen eseménynek is a napja volt, ebben a cikkben pedig ezekből az eseményeketből említünk meg néhány érdekesebbet. Péntek 13. évente legalább egyszer, de legfeljebb háromszor fordulhat elő, idén márciusban és novemberben is szerencsénk lesz hozzá.
Egyes történészek szerint a bibliai események mind-mind pénteken zajlottak le, kezdve Ádám és Éva történetétől egészen Bábel-tornyáig. Egyértelmű bizonyíték ugyan nem áll fenn az alátámasztására, azonban az így vélekedők szakmabeliek száma nem tekinthető elenyészőnek.
Az egyik legkorábbi esemény 1307 október 13. pénteken történt, amikor a nagy múltra visszatekintő és Franciaországban hatalmas vagyonra szert tevő Templomos Lovagrend több, mint száz tagját fogatta el a francia uralkodó, IV. (Szép) Fülöp király. Évekkel később koholt vádak alapján a rend nagymesterét, a 70 éves Jacques de Molay-t és 54 társát máglyahalálra ítélték Párizsban. Egyesek ebből az eseményből eredeztetik a péntek 13-tól való félelmet. (A templomos lovagok kivégzéséről hamarosan új, részletes cikk érkezik.)
Jacques de Molay-t megégetik Párizsban
1868 november 13-án, pénteken Gioachino Rossini, híres olasz zeneszerző váratlanul elhunyt. A művész életrajzában tűnt fel először írásos formában a péntek 13. mint szerencsétlen nap.
Gioachino Rossini, olasz zeneszerző
1939 január 13-án, pénteken, Ausztráliában hatalmas bozóttüzek kezdtek pusztítani a régóta fennálló szárazság miatt. A bozóttüzek 71 ember halálát okozták és félmillió hektár földterület égett fel.
A bozóttűzben megsemmisült utcarészlet (Ausztrália)
A tüzekről tudósító egyik ausztrál újság
1940 szeptember 13-án, pénteken a német Luftwaffe bombázni kezdte a londoni Buckingham-palotát. VI. György király és lánya, Erzsébet ekkor a palotában tartózkodott. Ők sértetlenül átvészelték a bombázást, azonban több alkalmazottjuk is életét vesztette.
A Buckingham-palota a bombázás után, a királyi házaspárral és Winston Churchill-lel
1972 október 13-án, szintén egy pénteki napon a rossz látási viszonyok miatt az Andok egyik csúcsába csapódott az uruguayi rögbicsapat repülőgépe. A fedélzeten utazó 45 emberből 28 élte túl a zuhanást, később 8 társuk lavinaomlás következtében életét vesztette. A történet folytatását bizonyára sokan ismerik, hiszen az esetről érdekfeszítő könyv és film is készült, Életben maradtak címmel.
Az Andokban lezuhant repülőgép és utasai a mentőegységek megérkezésének pillanatában
Ugyanezen a napon, a Szovjetunióban egy Aeroflot Flight 217-es gép szintén a rossz időjárási körülmények között a sossejnaja-i repülőtéren (Szentpétervár mellett) leszállás közben lezuhant és a fedélzetén utazó 174 emberből egy sem élte túl a becsapódást. A katasztrófa az egyik legsúlyosabb repülőgép szerencsétlenség Oroszország történetében.
Ilyushin IL-62-es repülőgép, ehhez hasonló gép szenvedett balesetet
1976-ban egy férfi, bizonyos Daz Baxter annyira félt péntek 13-tól, hogy úgy döntött aznap inkább nem megy sehova és a legbiztonságosabb hely az ágya lesz számára. Szerencsétlenségére miközben az ágyában feküdt a hálószoba padlója beomlott alatta, az ágyban fekvő férfi pedig a zuhanás következtében életét veszette.
1996 szeptember 13-án, pénteken a híres amerikai rapper, Tupac Shakur belehalt a hat nappal korábban elszenvedett lövési sérüléseibe.
Tupac utolsó ismert fotója
2012 január 13-án, pénteken a Costa Concordia nevű olasz üdülőhajó, az olaszországi Giglio szigete mellett zátonyra futott és felborult, 32 ember halálát okozva ezzel. A hajó áldozatai között volt Fehér Sándor, magyar hegedűművész is, aki a Costa Concordián dolgozott.
A Costa Concordia az oldalára dőlve
A Costa Concordia bárja, miután a hajót kiemelték a vízből
Costa Concordia egyik belső tere
2015 november 13-án, pénteken az ISIS nevű terrorista szervezet Párizsban összesen 130 ember életét követelő terrorakciók sorozatóba kezdett. A Bataclan nevű koncerthelyszínen történt merénylet követelte a legtöbb áldozatot, szám szerint 89-et.
Civilek, orvosok és katonák Párizs utcáin a támadások után
Március 13-án történt érdekesebb események:
1848 március 13-án Bécsben kitört a forradalom, Metternich kancellár lemondott és Londonba menekült.
1881 március 13-án II. Sándor orosz cár bombamerényletben életét veszette, trónon fia, III. Sándor követte.
1938 március 13-án Ausztria csatlakozott a náci Németországhoz, ezzel létrejött az Anschluss.
2013 március 13-án a konklávé Jorge Mario Bergoglio bíborost választotta meg pápának, akit I. Ferenc néven iktattak pápává.
Amennyiben szeretnél még olvasni érdekes, rövid történeteket, tekintsd meg az alábbiakat is:
Hogyan érkezett meg a spanyolnátha Magyarországra 1918-ban?