Ha valakit megkérdezünk, hogy mi jut eszébe Nagy-Britanniáról, egész biztos, hogy az első három pontban a brit vöröskabátosokat említi meg. De miért is a vöröset választották egyenruhájuknak?
Több feltételezés is volt, hogy miért erre esett a választásuk, legtöbbet talán arról hallani, hogy az esetleges vérzés elrejtése vagy a harci morál fokozása miatt hordtak ilyet a katonák. Azonban ennél sokkal egyszerűbb oka van a döntésnek.
A Tower testőreinek és börtönőreinek egyenruhája 1485-től kezdve a Tudorok vörös és arany színeiből készült. 1645-ben a brit parlament elfogadott egy fegyveres törvényt amelyben már a gyalogezredek katonái is átvették a színösszeállítást, annyit módosítva, hogy az arany szegély helyett, fehér szegélyezést alkalmaztak. Állítólag azért rendszeresítették, mert a vörös szín növelte a harci morált és sokkal könnyebb volt megkülönböztetni a baráti egységeket a csatamező forgatagában.
A brit hadsereg katonái utoljára 1885 december 30-án viseltek a csatamezőn vörös egyenruhát. 1885-ben a brit seregek szudáni hadjárata idején a tábornokok úgy vélték, hogy az ellenük harcoló törzsek morálját szétmorzsolja a vörös kabátok látványa. Egy ideig sikerült is szinte harc nélkül visszavonulásra kényszeríteni az ellenséget, de később a törzsek rájöttek, hogy csak taktikát kell váltaniuk a britek ellen.
Így történt, hogy ezután a brit hadsereg katonái megkapták azt a khaki színű egyenruhát, melyet később az első világháború idején is viseltek.
A vörös kabátot pedig csak a Brit Királyi Testőrség tagjai hordták tovább és hordják még ma is.
Utóirat:
De nem csak a britek viseltek vörös kabátot, a dán hadsereg katonái 1848 ig viselték a színt. Az első világháború idején is több nemzet katonája még a múlt századi színes egyenruhákban kezdett harcolni. Elég csak a magyar huszárokra gondolni, akik a díszes egyenruha miatt a háború elején hatalmas veszteségeket szenvedtek.
További érdekességek a 88 mm-es német ágyúról és Kálmán, Árpád-házi herceg hősies helytállásáról a Muhi csatában.