Mi történne, ha a világ legnagyobb városában egyszer csak leállna minden elektronikai berendezés működése, mindez egy olyan időben, amikor az ország éppen válságban van és nő a szegénység a városban? Előre elkönyvelhető, hogy ha ez ráadásul este történik, akkornew New York belvárosa csatatérré válik.
1977. július 13-án este fél tízkor pontosan ez történt, ugyanis a várost ellátó Westchesterben található egyik elektromos állomást villámcsapás érte. A villámcsapást nem sokkal később két újabb követte, ennek hatására pedig újabb kettő állomás rongálódott meg. A város elektromos ellátásának leállását végül az okozta, hogy a Queens környékén található Ravenswood 3 erőmű teljesen leállt. New York városa teljes sötétségbe borult.
Emberek állnak a sötétben az áramszünet miatt leállt metrót pótló buszoknál
A városban nem sokkal később elszabadult a pokol. Az arra hajlamosak egyből fosztogatni kezdték a bezárt üzleteket. Több helyütt a kirakatok rácsait egy kötéllel az autóikhoz kötötték és úgy rángatták le azokat az ablakokról. A fosztogatás a város 31 körzetére terjedt ki, a rendőrök eleinte tehetetlennek bizonyultak a hatalmas fosztogató tömeggel szemben.
Rendőrök járőröznek az utcákon
A város legjobban fosztogatott része a Crown Heights volt, ahol mintegy 75 üzletet raboltak ki és gyújtottak fel. Az üzletek közül még másnap is égett kb. 25 épület. A Broadway 35 háztömbjén keletkeztek károk, magánlakásokba törtek be és raboltak el onnan minden értéket. Egy bronxi autókereskedőtől mintegy 50 új Pontiac autót loptak el.
Emberek sétálnak a sötét utcán
Másnap reggel is folytatódtak a fosztogatások, a rendőrség nagy erőkkel vonult az utcára, hogy mielőbb felszámolja a rablóbandákat. Mindeközben az áramszolgáltatás még mindig szünetelt. Az áramszolgáltató teljes erejével a szolgáltatás visszaállításán dolgozott, azonban ez sötétedésig nem sikerült nekik, ezért félő volt, hogy megismétlődik az előző este történt káosz. A rendőrség ekkorra már felkészült és minden egységük a sötét utcákon volt.
Bolti eladók védik az üzletüket a fosztogatóktól
Az áramszolgáltatás végül este 22:39-kor újból helyreállt, így a fosztogatás végül elmaradt. A károkat még napokig számolták, ugyanis nagyon sok üzlet és magánlakás sérült meg vagy égett le szinte teljesen a fosztogatások alatt. Összesen 1616 üzletet raboltak ki vagy rongáltak meg. 1037 tűzesethez riasztották a tűzoltóságot. A rendőrség pedig mintegy 3775 főt vett őrizetbe, ami New York történelmének legnagyobb tömeges letartóztatása volt. Ezeket az embereket zsúfolt cellákba és a rendőrség pincéibe zárták, ugyanis még New York városában sem volt elegendő hely ahhoz, hogy ennyi embert elhelyezhessenek.
Néhány kép a fosztogatásokról és a következményekről:
Egy később tanulmány szerint a károk 300 millió dollárt tettek ki, ami mostani árfolyamon számolva kb. 1,5 milliárd dollár környékén van.
Amennyiben érdekesnek találtad a cikket, olvasd el ezeket is:
Ki voltak New York Őrangyalai?
Űrhajósok hátborzongató eltűnései a világűrben a hidegháború idején