Egyperces Történelem

Egyperces Történelem

Tisza István gróf, magyar miniszterelnök megfenyegetése 1904-ben

2020. március 30. - Névtelen Minorita

1904 őszén egy Erdélyi Károly nevű volt urasági inas munkáért folyamodott a Magyar Királyi Belügyminisztériumhoz. Levelét, melyhez 20 db egyéb okmányt is csatolt, magának Tisza István miniszterelnöknek címezte. Se állást, se választ nem kapott a beadványára, ezért személyesen ment el a…

Tovább

Lugosi Béla élete az első világháború idején

Szinte mindenki ismeri Lugosi Béla nevét, nemcsak Magyarországon, de Amerikában is. Azonban kevesen ismerik a színészlegendának azt az életét, amelyet Amerikába távozása előtt élt itthon, Magyarországon. Ez a cikk az ő életével foglalkozik, kifejezetten az első világháború és az 1918/19-es…

Tovább

Egy szellemhajó hátborzongató rejtélye Fiume partjainál

1905-ben egy titokzatos fekete hajóról adtak hírt az újságok, melyet többször is látni véltek Fiume és Abbázia (Ma: Rijeka és Opatija) partjainál. A hajó kilétére sosem derült fény, ugyan a hatóságok is vizsgálták az esetet mégsem sikerült beazonosítani a hajót és annak utasait.

Tovább

Európa legnagyobb bányakatasztrófája

Franciaország északi részén, közel a belga határhoz, 1906 március 10-én reggel fél hétkor szörnyű tragédia történt. A Courriéres városa mellett levő szénbányát hatalmas robbanás rázta meg, mintegy 1100 bányász halálát okozva. A most következő cikk Európa máig legnagyobb bányakatasztrófájával…

Tovább

Fallout Shelter, avagy nukleáris óvóhely építés a hidegháborúban

A hidegháború idején, legfőképpen az Egyesült Államok területén egyre nagyobb félelem volt egy esetleges atomtámadás miatt, ezért a kormány ösztönözte az állampolgárokat saját óvóhely építésére. A most következő cikkben a nukleáris óvóhelyekről lesz szó, melyek a legtöbb posztapokaliptikus filmből,…

Tovább

A Magyar Népköztársaság kitelepítési terve atomtámadás esetére

A Magyar Népköztársaság a hidegháború idején egy lehetséges atomcsapás egyik célpontja volt. Amennyiben ez az atomtámadás bekövetkezett volna, a kitelepítést egy előzőleg elkészített terv alapján kellett volna végrehajtani a hatóságoknak. Ebben a cikkben az atomcsapást követő 24 óra forgatókönyvét…

Tovább

Templomos lovagok kivégzése a XIV. század elején

Miután láttuk, hogy ki és mikor alapította meg a Templomos Lovagrendet, most megnézzük, hogy milyen dicstelen véget ért a lovagok pályafutása. Kinek és mikor állt szándékában a nagymúltú lovagrendet megsemmisíteni?

Tovább

Az 1848/49-es szabadságharc egy elfeledett csatája

1849 augusztus 2-án Nagysándor József (vagy Nagy Sándor József) honvéd vezérőrnagy és Ivan Paszkievics tábornagy, az országba betörő orosz cári hadsereg főparancsnoka között Debrecennél heves küzdelem alakult ki. A csatát Nagysándor a  nagyjából hatszoros túlerő ellen elveszítette és Nagyváradra…

Tovább

Péntek 13. a történelem lapjain

Péntek 13. a történelem során több szerencsétlen eseménynek is a napja volt, ebben a cikkben pedig ezekből az eseményeketből említünk meg néhány érdekesebbet. Péntek 13. évente legalább egyszer, de legfeljebb háromszor fordulhat elő, idén márciusban és novemberben is szerencsénk lesz hozzá.    

Tovább

A spanyolnátha megjelenése Magyarországon

1918-ban a modern kor legnagyobb influenzajárványa söpört végig a világon, több millió halottat hagyva maga után. Mivel a téma összetett és történések tekintetében több szakaszra bontható, teljes kifejtésével pedig többszáz oldalas könyveket lehetne megtölteni, így ebben a cikkben csak a…

Tovább
süti beállítások módosítása